Разлика помеѓу преработките на „Скандиум“

Додадени 74 бајти ,  пред 10 месеци
изменета категоризација
(изменета категоризација)
 
 
{{Инфокутија скандиум}}
'''Скандиум''' е [[хемиски елемент]] со симбол '''Sc''' и [[атомски број]] 21. Сребрено-бел метален [[Блок (периоден систем)|д-блок елемент]] , историски е класифициран како [[Rare-earth element|редок елемент]], <ref><div> [https://web.archive.org/web/20080527204340/http://www.iupac.org/publications/books/rbook/Red_Book_2005.pdf Препораки од IUPAC, НОМЕНКЛАТУРА НА НЕОРГАНСКАТА ХЕМИЈА] </div></ref> заедно со [[итриум]] и [[Лантаноиди|лантаноидите]]. Бил откриен во 1879 година со спектрална анализа на [[Минерал|минералите]] [[Euxenite|еуксен]] и [[Gadolinite|гадолинит]] од [[Скандинавија]] .
[[Категорија:Скандиум]]
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]
[[Категорија:Зборови кои ги нема во ТРМЈ]]