Разлика помеѓу преработките на „Германија на Евровизија 1956“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Germany in the Eurovision Song Contest 1956“)
 
 
'''Германија''' била една од седумте земји кои учествувале на '''натпреварот за песна на Евровизија во 1956 година''', кој бил првиот [[Евровизија|натпревар за песна на Евровизија]] . Германскиот радиодифузер АРД одржал национален финален натпревар кој се одржал на [[1 мај]] [[1956]] година за да избересе изберат две песни кои ја требало да ја преставуваат земјата, а. тоаТоа биле:била песната на [[Валтер Андреас Шварц]] " Im„Im Wartesaal zum großen Glück "Glück“ и [[Фреди Куин]] со " So geht das jedee Nacht "Nacht“. Ниту една песна не победила на натпреварот, кој се одржал во Лугано, [[Швајцарија]] . Националниот натправар на кој биле избрани двете песни се одржал на [[1 мај]] [[1956]] година.
 
[[Категорија:Германска музика]]