Разлика помеѓу преработките на „Прохор Пчињски“

Додадени 202 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
 
:''За манастирот што го носи неговото име, видете [[Манастир Свети Прохор Пчињски]]''
[[Податотека:Frescos from St. Joachim of Osogovo Church, Kriva Palanka 22.JPG|мини|десно|Св. Прохор Пчињски, фреска од Осоговскиот манастир]]
'''Проподобниот отец Прохор Пчински''', подвизувајќи се со добар подвиг во Нагоричанската и Козјачката пустина, се родил за време на царувањето на цар Диоген. Родителите на светиот Прохор, Јован и Ана, побожно живееле во Овчеполскиот крај. Тие биле натажени луѓе, бидејќи долго време немале деца. Горејќи од желба за деца, тие усрдно везнесувале молитви кон Бога и многу милостиња давале по црквите и сиромашните. Ана зачнала во староста и родила син, кој на крштението добил име Прохор. Кога Прохор наполнил осум години родителите го испратиле да ја изучува писменоста. Прохор многу напредувал во учењето и со тоа многу ги зарадувал своите родители.