Разлика помеѓу преработките на „Горна Австрија“

Додадени 133 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
| native_name = Oberösterreich
| native_name_lang = de
| settlement_type = [[АдминистративнаСојузни поделбапокраини наво Австрија|Покраинапокраина]]
| image_flag = Flag of Oberösterreich.svg
| flag_size = 120px
| blank_info_sec2 =
| iso_code = AT-4
| website = [http://www.land-oberoesterreich.gv.at/ www.land-oberoesterreich.gv.at]
| footnotes =
}}
'''Горна Австрија''' ([[германски јазик{{lang-de|гер.]] Oberösterreich}}) е една од деветте [[сојузни покраини во Австрија|сојузни покраини]] во [[Република Австрија]] која се наоѓа во северниот дел на [[држава]]та. Зафаќа површина од 11.982 квадратни километри и тука живеат над 1.413.000 жители. [[Главен град]] е [[Линц]].
 
==Положба==
 
Горна Австрија се наоѓа во Северна Австрија и се граничи со:
*на [[југозапад]]: [[Салцбург (покраина)|Салцбург]]
 
==Географија==
 
Со површина од 11.982 квадратни километри, Горна Австрија е четврта по големина покраина во Австрија. Според [[рељеф]]от, поделена е на три целини: во северниот дел има пониски и средно-високисредновисоки [[планина|планини]], во средишниот дел се простира [[висорамнина]] низ која тече реката Дунав, а пак во јужниот дел е претежно планински. [[Клима]]та е претежно [[континентална клима|континентална]], само во највисокиот дел има [[планинска клима]]. Во средниот дел на покраината течи [[река]]та [[Дунав]], која низ покраината има многу притоки од кои најпознати се [[Ин]] и [[Енс]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.land-oberoesterreich.gv.at/ Службен портал на Горна Австрија]
 
{{Горна Австрија}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Административна поделба на Австрија]]
[[Категорија:Горна Австрија| ]]
[[Категорија:Сојузни покраини во Австрија]]