Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 275 бајти ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на ДУСКОФ (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с
с (Отстрането уредувањето на ДУСКОФ (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' — град во ''Античка[[Македон|древна Грција''Македонија]] кој денес се наоѓа во северна[[Постол (округ)|Постолскиот округ]] [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во антикатавремето сена викаше[[Византија|Византиската]] "Aeges"и [[Отоманската империја]], којградот вого античкиносел грчкиимето значи[[Постол]], ''коза''сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==