Разлика помеѓу преработките на „Горно Ботушје“

Додадени 428 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, во селото живееле 22 жители, сите [[Македонци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
=== Родови ===
Горно Ботушје е македонско село.
 
Родови во селото се: ''Мањовци (30 к.) и Бежановци (6 к.)'' староседелски родови<ref>{{Наведена книга|title=Порече|last=Јовановиќ|first=Петар|publisher=Српски етнографски зборник|year=1935|isbn=|location=Белград|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања