Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

с (Отстрането уредувањето на 79.125.203.168 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
* од 0 до 14 години: 28.9% (мажи 7 093 328; жени 7 061 579)
* од 15 до 64 години: 65.8% (мажи 16 275 424; жени 15 984 181)
* од 65: 5.4% (мажи 1 075 117; жени 1 562 860);
 
Во земјата се користат 11 официјални јазици: [[африканс]]<nowiki/>ки, [[јужен ндебеле]], [[коса (јазик)|кхоса]], [[зулу (јазик)|зулу]], [[свази (јазик)|свази]], [[северен сото]], [[јужен сото]], [[цвана (јазик)|цвана]], [[цонга (јазик)|цонга]], [[венда (јазик)|венда]], [[коса (јазик)|коса]] и [[зулу (јазик)|зулу]].
Анонимен корисник