Разлика помеѓу преработките на „Златна Орда“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Историја на Монголија}}
 
'''Златна орда''' (Алтан Орд) била држава со центар во [[Долно Поволжие]], основана во [[1243]] од страна на монголскиот [[Бату Хан]] ([[1237]] — [[1255]]), син на [[Џучи Хан]], внук на [[Џингис Хан]]. До [[1266]] хановите на Златната орда ја признавале власта на големиот хан во [[Каракорум]], а потоа и на [[Пекинг]]. Основната маса на населението ги сочинуваат [[куманиКумани]]те. Во [[1312]] година се [[ислам|исламизирала]]. Исчезнала во [[16 век]].
 
{{Никулец од областа на историјата}}
3.539

уредувања