Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додадени 66 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(→‎Поврзани статии: дополнување)
с
 
== Географија ==
{{Главна|Географија на Антарктикот}}
Континентот Антарктика се наоѓа јужно од [[јужен поларен круг|јужен поларен круг]], опкружен од [[Јужен Океан|Јужниот Океан]]. Физички Антарктикот е поделен на два дела од [[планина|планини]] близу до [[Росово Море|Росовото]] и [[Веделово Море|Веделовото Море]]. Делот од континентот западно од Веделовото Море и источно од Росовото Море се нарекува [[Западен Антарктик]] а остатокот [[Источен Антарктик]].