Разлика помеѓу преработките на „Леон“

Додадени 49 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Замена на Image:Península_ibérica_1030.svg со Image:Map_Iberian_Peninsula_1030-es.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM:FR#reasons|Fi)
|common_name = Леон
|continent = Европа
|region = Ибериски полуостровПиринејски Полуостров
|country = Шпанија
|government_type = Монархија
}}
 
'''Кралството Леон''' било независна држава сместена на северозападниот дел од [[ИберискиотПиринејски полуостровПолуостров|Пиринејскиот Полуостров]]. Било основано во 910. година кога христијанските феудалци од [[Астуриас]] го преселиле седиштето од [[Овиедо]] во градот [[Леон (град)|Леон]]. Подоцна кралството Леон се обединило во денешна [[Шпанија]].