Разлика помеѓу преработките на „Шлески јазик“

Одземени 30 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{About|јазик од западнословенската група јазици|јазикот од германска група|ШлезискиШлески германски јазик}}
{{Инфокутија за јазик
|име=ШлезискиШлески јазик
|изворноиме=Ślůnsko godka
|изговор=''шлонско готка''
|сем1=[[Словенски јазици|Словенско]]
|сем2=[[Западнословенски јазици|западнословенски]]
|азбука=[[Шлезискашлеска азбука]]
|ранк=
|нација=
|мапа=
}}
'''ШлезискиШлески јазик''' (''ślůnsko godka'', ''ślůnski'', понекогашкако и како ''pů našymu'') е јазиксловенски зборуванјазик одна луѓетонаселението во регионотобласта [[Горна ШлезијаШлеска]] во [[Полска]]. Јазикот исто така се зборува и во [[Чешка]] Република и во [[Германија]]. Во 2011 година околу 509 000<ref>[http://web.archive.org/web/20121221235509/http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/LUD_raport_z_wynikow_NSP2011.pdf Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Raport z wyników] - Central Statistical Office of Poland</ref> луѓе се изјасниле дека зборуваат на силесијански јазик како мајчин јазик, но бројот на луѓе што го зборуваат јазикот е околу 1 250 000 луѓе.
Силесијанскиот јазик е близок со [[полски јазик|полскиот јазик]], па поради тоа од некои лингвисти се смета како дијалект на [[полски јазик|полскиот јазик]].
 
== Азбука ==
За пишување на силесијански јазик не постои само една азбука. Силесијанците за пишување на својот јазик користеле [[полска азбука]]. Во 2006 година беше воведена новата [[шлезискашлеска азбука]], базирана на шлезискитешлеските натписи (ги има околу 10). Јазикот и азбуката се доста користени на интернет, како и на силесијанската [[Википедија]].
 
{|class="wikitable" style="border-collapse:collapse;"
 
== Надворешни врски ==
* [[:szl:Přodńo zajta|Википедија на шлезискишлески]]
* [http://www.nowiny.pyrsk.com/ Вести на шлезискишлески]
* [http://punasymu.com/_indexs.php Pů našymu – djalykt ślůnski kodyfikowůny]