Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

Поправени грешки при пишување
(Поправени грешки при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
[[Податотека:DAG, naslovna na spisanie.jpg|мини|Насловна на списание за ДАГ, 1949]]
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата подршкаподдршка што во тоа време и ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните системи на владеење.
 
Граѓанската војна главно се водела помеѓу вооружените сили на грчката влада подржувана од страна на [[САД]] и [[Велика Британија]] од една страна, и грчките комунисти и членовите на најголемата во тоа време антинацистичка организација ([[ЕЛАС]]), поддржувана од самата [[Комунистичка партија на Грција]].
Анонимен корисник