Разлика помеѓу преработките на „Пиринејски Полуостров“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
Во [[711]] година [[маври|маварската]] [[умајади|умајадска]] војска од Северна Африка направила инвазија на [[Визиготи|визиготска]] [[Христијанска]] [[Шпанија]]. Под водство на нивниот водач [[Тарик ибн-Зијад]], тие влегле преку [[Гибралтар]] на [[30 април]], [[711]] г, и го потчиниле поголемиот дел од Пиринејскиот Полуостров под исламска власт цели осум години. Ал-Андалус ([[Арапски]]: الإندلوس) е Арапското име на Пиринејскиот Полуостров дадено од [[Муслимани|Муслиманските]] освојувачи.
 
Во [[средновековието]], полуостровот бил дом на повеќе мали државички. Како и да е, овие држави се зголемувале на сметка на други, се до завршувањето на [[Наполеонски војни|Наполеонските војни]] (вклучувајќи ја и [[Шпанска војна за независност|Полуостровската војна]]) во [[1815]]. Тогаш бил создаден тоа што денес е и современиот Пиринејски Полуостров, кој се состои од [[Шпанија]], [[Португалија]] (без островите [[Сеута]] и [[МелилјаМелиља]]), територијата [[Гибралтар]] и [[Андора]].
 
== Поврзано==