Ерта Але: Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
=== Лавински езера ===
[[Податотека:ErtaET Ale-LacAfar deasv2018-01 laveimg103 (4)Ertale.jpg|мини|Лавинско езеро во кратерот на Ерта Але]]
Лавинските езера во вулканот датираат одамна, веројатно најмалку во последните 100 години<ref>Oppenheimer and Francis, 1998</ref> Постојат и докази за поексплозивни ерупции (VEI 2) во последните 150 години од Ерта Але, но нема доволно докази поради тешко пристапната локација<ref>{{Наведени вести|url=http://bigthink.com/eruptions/volcano-profile-erta-ale|title=Volcano Profile: Erta Ale|last=Klemetti|first=Erik|work=Big Think|access-date=2017-12-16}}</ref>. Немало други набљудувања до ноември [[1992|1992 година]] освен некои антенски истражувања и сателитските набљудувања. Колапс на ѕидовите на северниот кратер го закопал лавинското езеро. Нивото на централното езеро, кое било од 40 до 70 метри, паднало на сто метри.
 
Во 2001 година, [[Еритрејско-етиопски конфликт|војната со Еритреја]] завршила и тимови на научници можеле да направат мерења. Езерото тогаш изнесувало 80 до 100 метри, сместено на длабочина од 80 метри и редовно испуштало лавински фонтани високи од пет до десет метри. Од овој датум, вулканот редовно се посетува. Набљудувањето на лавинското езеро покажува чести промени на нивото и на активноста.
 
[[Лавинските езера]] покажуваат интензивна активност<span> </span>: се формира кора од изладена [[лава]], но таа е пробушена од лавински фонтани придружени со испуштањето вулкански гасови. По краток период кога езерото се стврднува но потоа, повторно се појавува. Нивото на лавинското езеро варира од месец до месец. Кога се спушта, остава стврднати тераси од базалт кои повторно се покриваат со новото накачување на езерото.
 
== Туристичка дестинација ==