Мерида: Разлика помеѓу преработките

Одземени 407 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Мерида''' е административно територијална единица во стариот рим. Секоја мерида им...)
 
Нема опис на уредувањето
 
'''Мерида''' може да се однесува на:
'''Мерида''' е административно територијална единица во стариот рим. Секоја мерида има свое управно тело – Совет ([[Синедрион]]) со едногодишен мандат, а го сочинуваат претставници од градските општини. Во надлежност на синедрионите е донесувањето одлуки за избор на нови [[магистрат]]и и за собирање на годишниот данок за Рим. Градовите ја задржуваат својата локална самоуправа и продолжуваат да бидат основни административни единици со сопствени магистрати и други органи на власт.
 
* [[Мерида (Шпанија)]], град во Шпанија
{{никулец}}
* [[Мерида (Мексико)]], главен град на мексиканската сојузна држава [[Јукатан]]
* [[Мерида (Венецуела)]], најголемиот и главен град на сојузната државата Мерида
* [[Мерида (венецуелска држава)]], една од 23 држави на [[Венецуела]]
 
[[Категорија:Појаснителни Административна поделба на стариот Римстраници]]