Овчеполски дијалект: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
| description = Говор на девојче од с. [[Горобинци]], [[Светиниколско]]
}}
'''Овчеполски дијалект''' — дијалект што спаѓа во подгрупата на источни дијалекти на [[Северномакедонско наречје|северното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Дијалектот се зборува на територијата на градот [[Свети Николе]] со околината. Овчеполскиот дијалект е близок дијалект со [[Кумановски дијалект|кумановскиот]], [[Кривопаланечки дијалект|кривопаланечкиот]] и со [[Кратовски дијалект|кратовскиот дијалект]].
 
== Основни фонолошки карактеристики ==
3.892

уредувања