Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Додадени 202 бајти ,  пред 2 години
 
=== Ливерпул ===
Тој го имал своето деби во 2006 година со кој станал редовен член на првиот состав. Својот прв гол за Ливерпул го постигнал во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] во финалето против [[ФК Милан|Милан]] во 2007 година.ref>{{cite news|url=http://msn.foxsports.com/soccer/story/5886260|title=Kuyt: I can handle 'big club' pressure|publisher=[[FOX Sports]]|accessdate=19 August 2006}} {{Dead link|date=December 2014}}</ref>
Кајт постигнал неколку важни голови за Ливерпул, вклучувајќи седум гола во сезоната 2007-08 година во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]], вклучувајќи и еден гол во четврт-финалето против [[ ФК Арсенал | Арсенал]] на [[Стадион Емирати|Емирати стадионот]] и во полуфиналето против[[ Челзи]] и против [[ФК Евертон|Евертон]] во дербито во истата сезона. Тој го постигна својот прв [[хет-трик]] за Ливерпул против [[ Манчестер Јунајтед]] во март 2011 година по влегувањето како замена, и го постигна голот во продолеженијата на [[ Вембли]] за Ливерпул против [[ФК Кардиф Сити|Кардиф Сити]] во [[Фудбалски Лига куп на Англија|2012 Лига Купот]] и му помогна на Ливерпул да гo освои трофејот, кој исто така беше неговиот единствен трофеј како играч на Ливерпул.
Кајт го имаше своето деби за [[Фудбалска репрезентација на Холандија|фудбалската репрезентација на Холандија]] во 2014 година и беше дел од 5 големи натпреварувања, три светски првенства, [[Светско првенство во фудбал 2006|2006]], [[Светско првенство во фудбал 2010|2010]] и [[Светско првенство во фудбал 2014|2014]] година, како и две европски првенства [[Европско првенство во фудбал 2008|2008]] и [[Европско првенство во фудбал 2012|2012]] година. На 3 октомври 2014 година,тој објавил дека ја завршува својата репрезентативна кариера.<ref>{{cite news|work=[[Daily Mail]] |publisher=[[Mail Online]] |url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |title=Robin van Persie pays tribute to 'legend' Dirk Kuyt after former Liverpool forward retires from international football |last=Gill |first=Kieran |date=3 October 2014 |accessdate=3 October 2014 |archivedate=6 October 2014 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20141006104152/http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |deadurl=no |df=dmy }}</ref>
12.608

уредувања