Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Одземени 76 бајти ,  пред 2 години
с
 
=== Фенербахче ===
На 3 јуни 2012 година, [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] објавил на својот официјален веб-сајт дека Кајт потпишал со клубот три годишен договор за надомест од € 1 милион евра, и со годишна плата од 2,85 милиони евра € плус бонус по натпревар од € 17.500 евра. Тој го постигнал својот прв гол за [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] во квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]] против романскиот Васлуи во победата од 4-1. Кајт, исто така, го постигна првиот гол со своето деби во Турската лига против новодојденците во лигата Елазигспор на 18 август 2012 година, а натпреварот заврши 1-1. Во натпреварот против Газијантепспор, Кајт го постигна 250 гол во неговата кариера, вклучувајќи го и репрезентативните натпревари.<ref>{{cite web|title=Welcome to Fenerbahçe! |url=http://www.fenerbahce.org/eng/detay.asp?ContentID=2753 |website=Fenerbahce.org |date=3 June 2012 |accessdate=3 June 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20121005163016/http://www.fenerbahce.org/eng/detay.asp?ContentID=2753 |archivedate=5 October 2012 |deadurl=no |df=dmy }}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/18316612 |title=Dirk Kuyt leaves Liverpool for Fenerbahce on three-year deal |department=BBC Sport |date=3 June 2012 |accessdate=3 June 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120604105332/http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/18316612 |archivedate=4 June 2012 |deadurl=no |df=dmy }}</ref> The transfer fee was €1&nbsp;million, the release clause in his contract.<ref>{{cite news|url=http://www.goal.com/en-gb/news/2896/premier-league/2012/06/03/3145768/breaking-news-fenerbache-sign-liverpool-forward-dirk-kuyt |title=Fenerbahce sign Liverpool forward Dirk Kuyt |last=Young |first=Alex |website=Goal.com |date=3 June 2012 |accessdate=3 June 2012 |archivedate=6 June 2012 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120606012808/http://www.goal.com/en-gb/news/2896/premier-league/2012/06/03/3145768/breaking-news-fenerbache-sign-liverpool-forward-dirk-kuyt |df=dmy }}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.turkish-football.com/news_read.php?id=3002|title=BREAKING NEWS: Dutch international Dirk Kuyt joins Fenerbahce from Liverpool|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20121216053429/http://turkish-football.com/news_read.php?id=3002|archivedate=16 December 2012|df=dmy-all}}</ref>
 
=== Фејенорд ===
11.568

уредувања