Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Во април 2015 та година тој потпиша едногодишен договор со [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], и така после 9 години се вратил во [[Ротердам]]. Во 2016 та година тој го продолжи договорот на уште една година. На 14 мај 2017 година, во последното коло на Холандската прва лига, Фејнрод го совлада Хераклес со резултат 3-1, со хет-трикот на Кајт со што му донеле на Фејенорд титула после 18 години, односно после сезоната 1998-99 година. {{cite web|title=Feyenoord 3-1 Heracles Almelo|url=http://www.bbc.com/sport/football/39915623|website=BBC Sport|date=14 May 2017}} Само три дена после освојувањетоа на титулата, односно на 17-мај, Кајт го објави своето пензионирање од професионлниот фудбал. <ref>{{cite web |url=http://www.bbc.com/sport/football/39952788 |title=Dirk Kuyt: Former Liverpool and Netherlands forward retires after Feyenoord title win |website=BBC Sport |date=17 May 2017 |accessdate=17 May 2017}}</ref><ref>{{cite news |url=http://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/football-news/former-liverpool-star-dirk-kuyt-13050330 |title=Former Liverpool star Dirk Kuyt retires from football |newspaper=Liverpool Echo |first=Neil |last=Jones |date=17 May 2017 |accessdate=17 May 2017}}</ref>
 
{{quote box|width=33%|align=left|quote=""Едвај можам да опишам како се чувствувам сега, но не бев доволно добар, се разбира дека не е добро за довербата кога ќе изгубите пет пати по ред. Јас сум зафатен дење и ноќе за промена, нано и за да сторам сé што е можно да се сврти плимата. Ова е најтажниот ден од мојот живот во полето на фудбалот. Тешко е да се каже што точно е проблемот, се разбира, лесно е да се обвинува некого, но само сакам да се погледнам себеси. Знам дека не е доволно, но јас ќе продолжам да давам се за Феенорд. "
 
- Дирк Кујт по петти изгубен натпревар по ред на 31 јануари 2016 година.<ref>{{cite news |first=|last=|title=Kuyt emotional: saddest day in football career |newspaper=Voetbal centraal |date=31 January 2016 |url=http://www.voetbalcentraal.nl/nieuws/130814/kuyt-gemotioneerd-meest-verdrietige-dag-op-voetbalgebied |accessdate=31 January 2016}}</ref>}}
12.242

уредувања