Лесновски бабјак: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{taxobox |image = |regnum = Растенија |unranked_divisio = Скриеносеменици |unranked_classis = Евдикоти |unr...)
 
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Лесновски бабјак''' или '''Лесновски Лопенлопен''' ([[науч.]] ''Verbascum lesnovoensis'') — локален македонски флористички ендемит од фамилијата [[Струпници]] (''Scrophulariaceae''), кој расте само во околината на [[Пробиштип]], односно [[Лесновскиот манастир]]. Опишан е од академик [[Кирил Мицевски]].<ref>''ФЛОРИСТИЧКИ ДИВЕРЗИТЕТ В. Матевски & З. Левков - Skopje, 2010''</ref>
 
== Наводи ==