Ајатолах: Разлика помеѓу преработките

Додадени 132 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Grand Ayatollahs Qom فتوکلاژ، آیت الله های ایران-قم 02.jpg|мини|330x330пкс]]
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ајатолах''' ([[арапски јазик|арапски]]: '''آية الله'''; [[фарси]]: '''آيت‌الله''', „Божји знак“) е највисока верска титула кај шиитските муслимани и значи „Божји знак“ („Божје знамение“). Оние кои ја носат оваа титула се стручњаци на исламистичките студии као што се право, етика и филозофија на исламот и обично предаваат во исламски верски школи.
4

уредувања