Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q4213)
сНема опис на уредувањето
Телескопот собира и фокусира [[светлина]] т.е [[електромагнетно зрачење]] и покажува зголемена слика на многу оддалечени објекти.
Со помож на оваа справа можеме да видиме и снимиме слики на објекти кои се премногу оддалечени, премали или со слаб сјај.
Под телескоп најчесто се подразбира '''оптички телескоп''',но постојат и телескопи кои собираат зрачење од некој друг дел на [[спектар]]от од електро магнетното зрачење. Постојат и '''радио телескопи[[радиотелескоп]]и''',кои користат радио антенарадиоантена, а постојат и телескопи за [[гама зрачење|гама-зраци]].<br />
[[Податотека:Keplertelescope.png|left|450px|thumb|Телескоп рефрактор[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/KeplerEQ.png]]]
[[Податотека:ApoRef.png|left|350px|thumb|Телескоп рефрактор]]
 
 
== Откритие и развој==