Разлика помеѓу преработките на „Пјер Латур“

Додадени 640 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(транскрипција)
Ознака: Изворно уредување 2017
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::1 индивидуална етапа ([[Вуелта а Еспања 2016|2016]])
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Податотека:MaillotFra.PNG|20п]] Национален друмски првак (2017)
| medaltemplates =
| updated = 302 априлјануари 20172018
| show-medals =
| updated = 30 април 2017
}}
 
'''Пјер Латур''' ({{lang-fr|Pierre Latour}}; р. {{роден|12|октомври|1993}}) — [[Франција|француски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|ALM}}.<ref>{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/rider/Pierre_roger_Latour|title=Pierre-Roger Latour » AG2R La Mondiale|accessdate=2 март 2015}}</ref>
 
Поради канцелариска грешка кога бил аматер, Латур обично е познат како „Роже“, односно како '''Пјер Роже Латур'''.<ref>{{нмс|url= http://inrng.com/2015/06/saturday-shorts-11/|title=inrng: saturday shorts|work=inrng.com}}</ref> Бил именуван во почетниот состав за [[Вуелта а Еспања 2016]].<ref name="Vuelta">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Vuelta_a_Espana_2016_Startlist|title=71st Vuelta a España|accessdate=20 август 2016|work= ProCyclingStats}}</ref> На трката ја постигнал својата прва етапна победа на некоја [[Голема трка (велосипедизам)|голема трка]] на претпоследната етапа, победувајќи го [[Дарвин Атапума]].<ref>{{cite news|url=http://www.lavuelta.com/la-vuelta/2016/us/stage-20/news/flm/nairo-quintana-poised-to-win-the-vuelta.html|title=Nairo Quintana poised to win the Vuelta|work=[[Вуелта а Еспања]]|publisher=Unipublic|date=10 септември 2016|accessdate=12 ноември 2016}}</ref> Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url= http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List|accessdate=28 јуни 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 10. [[Трофео Лаигвелја]]
;2017
: 1. [[Податотека:MaillotFra.PNG|20п]] Национално друмско првенство
: 1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач [[Тур де Романди 2017|Тур де Романди]]
: 3. [[Тур ди Финистер]]
: 4. Краен пласман [[Етоал де Бесеж]]
: 5. Класик Сид-Ардеш
: 6. Хроно де Насионс
: 9. [[Милано-Торино]]
{{colend}}
 
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Аг2рАГ2Р-Ла Мондијал}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Латур, Пјер}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Француски велосипедисти]]
 
{{Франција-велосипедист-никулец}}