Ерскин Колдвел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.238 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
Ознака: Отповикување
Нема опис на уредувањето
{{Infobox writer <!-- for more information see [[:Template:Infobox writer/doc]] -->
[[Податотека:Erskine Caldwell 1975.jpg|мини|десно|Слика од Ерскин Колдвел 1975 година]]
| name = Ерскин Колдвел
'''Ерскин Престон Колдвел''' (17 декември 1903 - 11 април 1987) е американски романсиер и раскажувач. Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се Tobacco Road (1932) и Божјата Мала Акри (1933) му дадоа критички признанија, но исто така го направија контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е deprecating на луѓето од регионот.
| image = Erskine Caldwell 1975.jpg
| caption = Ерскин Колдвел во 1975
| birth_name = Ерскин Престон Колдвел
| birth_date = 17 декември 1903
| death_date = {{Death date and age|1987|4|11|1903|12|17}}
| birth_place = [[Морленд, Џорџија]], [[САД]]
| death_place = [[Парадајс Вели, Аризона]], [[САД]]
| occupation = писател
| notableworks = ''[[Тутунов пат (роман)|Тутунов пат]]'' }}
 
'''Ерскин Престон Колдвел''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Erskine Preston Caldwell'', 17 декември 1903 - 11 април 1987) ебил [[САД|американски]] романсиер и раскажувач.<ref>Obituary ''[[New York Times]]'', April 13, 1987.</ref><ref>Obituary ''[[Variety (magazine)|Variety]]'', April 15, 1987.</ref> Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се Tobacco''Тутунов Roadпат'' (1932) и ''Божјата Мала Акри'' (1933) му дадоадале критички признанија, но исто така го направијанаправиле контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е deprecatingнеценето наза луѓето од регионот.
Колдвел роден на 17 декември 1903 година, во малата заедница Белата Оук во Коута Каунти, Џорџија. Тој беше единственото дете на министерката за помош на реформистичката пресвитерријанска црква Ира Силвестер Колдвел и неговата сопруга Каролина Престон (ное Бел) Колдвел. Министерството на свештеникот Калдвел го потресе семејството низ целиот Југ, вклучувајќи ги и државите Флорида, Вирџинија, Тенеси, Јужна Каролина и Северна Каролина. Кога имал 15 години, неговото семејство се населило во Вренс, Џорџија. Неговата мајка Кери беше од Вирџинија. Нејзиното потекло вклучувало англиско благородништво кое држело големи грантови во источна Вирџинија. И нејзините предци на англиски и предците од Шкотланѓаните се бореле во американската револуција. Предците на Ира Калвел биле шкотски-ирски и исто така биле во земјата од пред револуцијата и се бореле во тоа.
 
==Биографија==
Колдвел
Колдвел е роден на 17 декември 1903 година, во малата заедница Белата ОукВајтОук во Коута Каунти[[Ковета, Џорџија]]. Тој бешебил единственото дете на министерката за помошсвештеникот на реформистичкатаРеформистичката пресвитерријанскапресвитеријанска црква ''Ира Силвестер Колдвел'' и неговата сопруга ''Каролина Престон'' (ноеродена ''Бел'') ''Колдвел''. МинистерствотоСлужбата на свештеникот Калдвел го потреседовело семејството низво целиотјужниот Југдел на земјата, вклучувајќи ги и државите [[Флорида]], [[Западна Вирџинија|Вирџинија]], [[Тенеси]], [[Јужна Каролина]] и [[Северна Каролина]]. Кога имал 15 години, неговото семејство се населилодоселило во Вренс, Џорџија. <ref name="NGE">{{cite web|title=Erskine Caldwell|url=http://www.georgiaencyclopedia.org/nge/Article.jsp?path=/Literature/Fiction/Authors&id=h-497|publisher=New Georgia Encyclopedia|accessdate=October 21, 2012}}</ref>Неговата мајка Кери беше од Вирџинија. Нејзиното потекло вклучувало англиско благородништво кое држело големи грантови во источна Вирџинија. И нејзините предци на англиски и предците од Шкотланѓаните се бореле во американската револуција. Предците на Ира Калвел биле шкотски-ирски и исто така биле во земјата од пред револуцијата и се бореле во тоа.<ref>The People's Writer: Erskine Caldwell and the South By Wayne Mixon pages 5–6</ref>
присуствувал, но не дипломирал од колеџот Ерскин, презвитерско училиште во близина во Јужна Каролина. Неговите политички симпатии лежеа во работните класи и ги искористи своите искуства со земјоделците и обичните работници да пишуваат приказни кои ги прикажуваат нивните животи и борби. Подоцна во животот тој презентираше јавни семинари за типичните услови на закупувачи-популатори на Југ.
 
Колдвел присуствувал, но не дипломирал од колеџот Ерскин, презвитерско училиште во близина во [[Јужна Каролина]]. Неговите политички симпатии лежеа во работните класи и ги искористи своите искуства со земјоделците и обичните работници да пишуваат приказни кои ги прикажуваат нивните животи и борби. Подоцна во животот тој презентираше јавни семинари за типичните услови на закупувачи-популатори на Југ.
 
==Наводи==
{{Наводи}}
 
==References==
*{{cite book|title=Erskine Caldwell: A Bibliography of Dissertations and Theses|last=Francis|first=Leila H.|year=2010|publisher=CreateSpace|isbn=9781453684368}}
*{{cite book|title=Storyteller: A Life of Erskine Caldwell|last=Stevens|first=C.J.|authorlink=C.J. Stevens|year=2000|publisher=John Wade|isbn=1-882425-11-1}}
*{{cite book|title=Erskine Caldwell, Margaret Bourke-White, and the popular Front: Photojournalism in Russia|last=Caldwell|first=Jay E.|year=2016|publisher=University of Georgia Press|isbn=9780820350226}}
 
==Надворешни врски==
*[http://ead.dartmouth.edu/html/ms1046.html Текстови на Ерскин]
*[http://www.georgiaencyclopedia.org/nge/Article.jsp?id=h-497 New Georgia Encyclopedia: Erskine Caldwell]
*[https://web.archive.org/web/20110929144645/http://www.johnwade.com/biography.htm „Животот на Ерскин“]
*[https://www.jstor.org/pss/20077726 Статија од Силвија Кук]
* {{Gutenberg author | id=Caldwell,+Erskine | name=Erskine Caldwell}}
* {{Internet Archive author |sname=Erskine Caldwell}}
 
{{Биог-никулец}}