Сос: Разлика помеѓу преработките

Додаден 101 бајт ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{бб|1=без никаков стил, врски, извори, пасуси, категории}}
 
Во готвење, сос е течен, крем, или полу-цврста [[храна]] служена на, или се користи во подготовка на други јадења. Обично не се консумира само сос; тие додаваат вкус, влажност, и визуелна жалба до друго [[јадење]]. Сос е француски збор зема од латинска салса, што значи солени. Веројатно најстар снимен Европски сос е garum, рибениот сос користен од страна на Античките Грци; додека doubanjiang, Кинескиотт соја [[грав]] паста се споменува во Обреди на Zhou во 3 век пред нашата ера.