Разлика помеѓу преработките на „Државник“

Одземени 10 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{otheruses}} '''Државник''' е политичар или друг државен деец со долга и ценета кариера во...)
 
 
==Мисли==
*[[Аристотел]] — „Државникот е најзаинтересиран да создаде [[морал|морален карактер]] кај неговите [[државјанство|граѓани]], имено наклонетост кон [[доблест|доблесност]] и извршување на доблесни [[дело (философија)|дела]].“
*[[Хари Труман]] — „Политичар е човек кој се разбира воод управување. Државник е политичар починат пред најмалку 15 години.“
*[[Хенри Кисинџер]] — „Должноста на државникот е да го премости јазот помеѓу доживувањето и визионерството.“
*[[Милтон Фридман]] — „Нечиј [[опортунизам]] е нечие државништво.“