Разлика помеѓу преработките на „Тајпеј“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. декември + декември)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. декември + декември))
== Историја ==
Подрачјето на денешен Тајпеј во минатото бил населен од племето Кетагален. Кинезите (народот [[Хани]]) почнале да се доселуваат 1709. година. Како последица на [[првата сино-јапанска војна]] целиот [[Тајван]], вклучувајќи го и Тајпеј, стана [[јапанска]] територија во [[1895.]] година.<br />
Тајпеј е прогласен за привремена претстолнина на [[Република Кина]] на [[7.  декември]] [[1949]]. бидејќи раководството на партијата [[Куоминтанг]] побегнало од континенталниот дел на островот Тајван.
Територијата на градот, во 1990. била поделена на денешни 12 дистрикти.
{{Нормативна контрола}}