Разлика помеѓу преработките на „Блума Зејгарник“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари))
|fields = [[Психологија]]<br />[[Патопсихологија]]
}}
'''Блума Вулфовна Зејгарник''' (рус. Блю́ма Ву́льфовна Зейга́рник) (9. ноември 1900 – 24.  февруари, 1988) била советски [[психолог]], позната по откривањето на т.н [[зејгарников ефект]] и е една од основоположниците на патопсихологијата како засебна научна дисциплина во [[Советски сојуз|Советскиот сојуз]].
 
== Животопис ==