Разлика помеѓу преработките на „Ласер“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
 
== Историја ==
 
Во [[1916]], [[Алберт Ајнштајн]] ги постави темелите за пронаоѓањето на ласерот и неговиот претходник, [[масер|масерот]], со револуционерно математичко изведување на Планковиот закон за радијација базиран на концептите на спонтана и поттикната емисија. Теоријата остана заборавена сè до [[Втора Светска војна|Втората Светскасветска војна]].
 
Во [[1953]], [[Чарлс Таунс]] и неговите студенти Џејмс Гордон и Херберт Цајгер го создадоа првиот масер, направа која функционираше на сличен начин како и ласерот, но создаваше микробраново наместо оптичко зрачење. Таунсовиот масер не беше способен за непрекинато зрачење, односно беше непостојан. [[Николај Басов]] и [[Александар Прохоров]] од [[СССР]] работеа независно на квантниот осцилатор и го решија проблемот на системите со непрекината емисија со користење на повеќе од две енергетски нивоа. Овие системи можеа да ослободуваат непрекината поттикната емисија без да паднат до основното ниво, така зачувувајќи ја инверзната населеност - бројот на поттикнати фотони е поголем во возбудена состојба . Таунс, Басов и Прохоров ја поделија Нобеловата награда за физика во [[1964]] за „фундаментална работа на полето на [[квантна електроника|квантната електроника]], која доведе до создавањето на осцилатори и засилувачи базирани на принципот ласер-масер“.