Француска Горна Волта: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|footnotes =
}}
 
'''Француска Горна Волта''' ([[француски]]: ''Haute-Volta'') — француска колонијална територија во федерацијата на [[Француска Западна Африка]] која била основана на [[1 март]] [[1919]] година и која опфаќала територии кои биле дел од колониите на [[Горнен Сенегал и Нигер]] и [[Брегот на Слоновата Коска]]. Колонијата била распуштена на [[5 септември]] [[1932]] година. По [[Втората светска војна]], на [[4 септември]] [[1947]] година колонијата била обновена како дел од Француската унија, со претходните граници. На [[11 декември]] [[1958]] година, таа била реконституирана како самоуправна Република [[Горна Волта]] во рамките на Француската заедница, а две години подоцна, на [[5 август]] [[1960]] година, таа добила целосна независност. На [[4 август]] [[1984]] година името на земјата било променето во [[Буркина Фасо]].
 
 
Горна Волта прогласила независност на [[5 август]] [[1960]] година. За прв претседател бил избран [[Морис Јамеого]]. Уставот од [[1960]] година предвидувал избори со универзално право на глас на претседател и национално собрание за период од пет години. Набргу по доаѓањето на власт, Јамеого ги забранил сите политички партии, освен сопствената.
 
 
== Наводи ==
{{наводи|3}}
 
[[Категорија:Француска Горна Волта| ]]