Разлика помеѓу преработките на „Пиштол“

Додадени 472 бајти ,  пред 3 години
дополнување
с (додадена Категорија:Огнено оружје користејќи го HotCat)
(дополнување)
 
== Видови на пиштоли ==
 
Пишолите обично се делат на:
 
* [[револвер]]и
 
==Пиштолот како тема во уметноста и во популарната култура==
 
* „Пиштол што чади“ (''Smoking Gun'') - песна на американскиот [[блуз]]-музичар [[Роберт Креј]] (''Robert Crey'') од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=2gQEDwjhaDE&list=PL8a8cutYP7fo8cY4X3JGmj44C6tUawR8Z YouTube, Robert Cray - Smoking Gun (пристапено на 24.6.2017)]</ref>
 
== Наводи ==