Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

Одземени 8 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
Во [[Балканските војни]] (1912-1913) Александар Бујнов застанува на чело на чета и го заштитува македонското население во Неврокопско и Демирхисарско од настапувањата на Турците и учествува во ослободувањето на [[Пиринска Македонија]]. Со него се војводите Димитар Арнаудов, Икономов, Иван Кјумџиев, Грнев, Тухчев и Бакаров. Во борба во селото [[Црвишта]] во Шарлија на 22 октомври 1912 година е тешко повреден.
 
По [[Првата светска војна]] е во групата на противниците на [[Тодор Александров]] и генерал [[Александар Протогеров]], предводена од [[Ѓорче Петров]]. Во април 1923 година е избран за пратеник во Бугарското народно собрание. По превратот од 9 јуни се утврдува во градот [[Банско (Бугаријаград)|Банско]]. По убиството на Тодор Александров, Александар Бујнов е убиен по пресудата на ВМРО на 27 септември 1924 година во Банско. <ref>[http://old.vmro.bg/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=11 Биографични данни от библиотека на ВМРО-София]</ref><ref>„Алманах на българските национални движения след 1878 г.“, София, 2005.</ref><ref> [http://www.macedonia-science.org/print.php?plugin:forum.45 Македонски научен институт]</ref><ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 22 - 23.</ref><ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопие, 2009, стр. 224</ref>
 
== Извори ==