Разлика помеѓу преработките на „Неврокоп (општина)“

Додадени 66 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Општина Неврокоп''' (офиц. '''Општина Гоце Делчев'''; {{lang-bg|Община Гоце Делчев}}) општина во [[Пиринска Македонија]], денесво денешната [[Благоевградска област]], југозападнaјугозападна [[Бугарија]]. Центар на општината е градот [[Неврокоп]] (Гоце Делчев). Општината има 13 населени места со вкупно население од 3601936.019 жители (21.07.05).
 
 
== Географиja ==