Бијељина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 92 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Victrix23 (разговор), вратено на последната верзија на Dexbot)
сНема опис на уредувањето
|}}
 
'''Биелина''' ([[босанскисрпски јазик|српски]], [[српскихрватски јазик|хрватски]], и [[хрватскибошњачки јазик|бошњачки]]: ''Бијелина'' / ''Bijeljina'') е град и општина во [[Босна и Херцеговина]] и втор најголем град во ентитетот [[Република Српска]], веднаш зад [[Бања Лука]]. Во рамките на Босна и Херцеговина, Биелина е петти најголем град . Градот се наоѓа во областа [[Семберија]] и важи за неофицијален центар на источна Република Српска. Од границата со [[Србија]] градот е оддалечен околу 6 километри и 40 километрикм од границата со [[Хрватска]].
 
==Население==