Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

http://kurir.mk/sport/fudbal/natsionalnata-arena-filip-ii-se-rebrendira-vo-telekom-arena/
с
(http://kurir.mk/sport/fudbal/natsionalnata-arena-filip-ii-se-rebrendira-vo-telekom-arena/)
{{Инфокутија стадион |
име = НационалнаТелеком Арена<br />„Филип II Македонски“ |
прекар = Градски стадион |
слика = [[Податотека:Skopje X130.JPG|240п]] |
}}
 
'''Телеком Арена (Поранешно име: Национална арена „Филип II Македонски“)''' — повеќенаменски [[стадион]] во [[Скопје]] за разни [[спорт]]ови кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]]. Неговиот моменталенМоменталниот максимален капацитет на Телеком Арена изнесува 36.400. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 и со тоа сега името гласи Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016-та година статионот се преименува во Телеком Арена по потпишаниот договор со Македонски телеком.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=89976B5EB501C649B6CB54F97C08DEA8&arc=1 Дневник]</ref><ref>[http://www.vecer.com.mk/?ItemID=BF8801930BF6C344B62A5418CCC2853D Вечер]</ref> СтаротоПраисториското име на стадионот e „Градски стадион Скопје“, па поради тоа е познат и под прекарот „градски“. Јужната трибина e проектиранa од архитектите на „Бетон“ Драган Крстев и Тодорка Мавкова уште во 1977 година.
 
== Изградба и реконструкција ==
Анонимен корисник