Разлика помеѓу преработките на „Поморско Војводство“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
== Историја ==
Поморското војводство е основанo во 1999 година по обединувањето на војводствата [[Гдањск]], дел од [[ЕлблангЕлблонг]] и [[Слупск]].
 
== Административна поделба ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Војводства во Полска]]
[[Категорија:Поморско војводство| ]]