’Рскавични риби: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Rajiformes in Sea Life Helsinki.JPG|мини|160px|десно|Вистинска раја (лизгач).]]
 
''’Рскавични риби''' ({{науч|Chondrichthyes}}) — една од трите класи на денешните [[риби]] и се карактеризираат со [[’Рскавица|‘рскавичен’рскавичен]] [[скелет]]. Остри, забовидни лушпи познати како плакоидни плочки се својствени за сите ‘рскавични’рскавични риби и понекогаш тие се модифицирани во боцки. [[Заб]]ите, кои исто така се модифицирани плочки, обично не се споени со вилицата и периодично отпаѓаат и се заменуваат. [[Пловен меур|Пловниот меур]], кој кај [[Коскени риби|коскените риби]] ја дава рамнотежата, отсуствува кај членовите на оваа класа; одговорен за рамнотежата на ‘рскавичните’рскавичните риби е нивниот лесен ‘рскавичен’рскавичен скелет. Некои ‘рскавични’рскавични риби имаат други модификации за лебдење во водата. [[Химера|Химерите]], [[Ајкула|ајкулите]], [[лизгач]]ите и [[Раја|раите]] припаѓаат на оваа класа.
 
== Таксономија ==
 
* Класа '''‘Рскавични’Рскавични риби''' ('''''Chondrichthyes''''')
** Поткласа [[Плочестожабрени]] (''Elasmobranchii'') (ајкули, раи, лизгачи)
*** Надред Раи (''Batoidea'') (раи и лизгачи), во кој спаѓаат редовите:
***# [[Orectolobiformes]]. Овој ред брои седум фамилии. Вклучува: [[зебраста ајкула]], [[вобегонг]] и најголемата риба воопшто - [[китовска ајкула]].
***# [[Пилозаби ајкули]] (''Carcharhiniformes''). Редот има осум фамилии. Тој е и најголемиот ред на ајкули, со преку 200 видови. Ја вклучува [[Сина ајкула|сината ајкула]], [[Тигрова ајкула|тигровата ајкула]], [[Бикова ајкула|биковата ајкула]], [[Гребенска ајкула|гребенската ајкула]], [[Океанска беловрвна ајкула|океанската беловрвна ајкула]], [[Морска мачка|морската мачка]], [[Ловечка ајкула|ловечката ајкула]] и [[Чеканоглава ајкула|чеканоглавата ајкула]]. Се препознаваат по издолжената рилка и мигателната мембрана која ги зашттитува очите за време на напад.
***# [[Ламни]] (''Lamniformes''). Во овој ред има седум фамилии. Познати се и како ''мекерелови ајкули''. Тука спаѓа [[Гоблин ајкула|гоблин ајкулата]], [[Уживачка ајкула|уживачката ајкула]], [[мегамут]]от, [[Тепачка ајкула|тепачката ајкула]], [[мако ајкула]]та и големата бела ајкула. Се разликуваат по нивните големи вилици и ововивипарното размножување. Во ламни спаѓа и изумрениот [[мегалодон]] (''Carcharodon megalodon''), кој како и повеќето изумрени ајкули, е познат само по забите - единствената коска кај овие ‘рскавични’рскавични риби.
** Поткласа Химери (''Целоглави риби'', ''Holocephali'').