Разлика помеѓу преработките на „Калниште“

Додадени 230 бајти ,  пред 4 години
+фото
(+фото)
 
==Население==
[[Податотека:Dokument so pecat od selska opstina Kalniste, 1918.JPG|мини|лево|Документ со печат од селската општина во село Калниште, 27 мај 1918 година.]]
 
Бројот на жителите на селото Калниште, почнувајќи од седумдесеттите години на 19 век во текот на целиот 20 век, е во постојано зголемување. Така од околу 270 жители во почетокот на 20 век, во 1971 година селото Калниште имало 682 жители, а на почетокот на 21 век (2005 година) Калниште како приградска населба има над 2.000 жители.
Се до периодот пред [[Втората светска војна]], мнозинството на жители на село Калниште, според потеклото на нивните предци, биле староседелци, а во периодот по 1945 година, преовладуваат доселеници.