Разлика помеѓу преработките на „Петер Паул Рубенс“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Infobox artist
| bgcolour = #EEDD82
| name = ПетарПетер Паул Рубенс
| image = Rubens Self-portrait 1623.jpg
| imagesize = 250px
| caption = Self portrait anno 1623
| birth_name = ПетарПетер Паул Рубенс
| birth_date = 28 јуни 1577
| birth_place = [[Сиген]], [[Вестфалија]] (денес [[Германија]])
| awards =
}}
'''ПетарПетер Паул Рубенс''' ({{lang-nl|Peter Paul Rubens}}; [[Зиген]], {{роден на|28|јуни|1577}} - {{починал во|Антверпен|}}, {{починал на|30|мај|1640}}) — фламански [[сликар]], еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на [[италија]]нското сликарството и сликарството во северниот дел на [[Европа]], тој создаде слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.
 
== Наводи ==