Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
| веб=
}}
 
'''Муртино''' — село во [[североисточна Македонија]], во состав на [[Општина Струмица]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
Муртино се наоѓа во југоисточниот дел на [[Република Македонија]]. Од најблискиот град [[Струмица]] е оддалечен 8 км. Надморската височина во селото е 212 м а површината на селото изнесува 1.640 ха.
 
Надморската височина во селото е 212 м а површината на селото изнесува 1.640 ха.
 
== Историja ==