Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Додадени 56 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Infobox person
| birthname = Стивен Гери ВозниакВозњак
| image = Steve Wozniak.jpg
| image_size = 200px
}}
 
'''Стивен Гери ВозниакВозњак''' (роденр. {{роден|11|август|1950}}) е американски [[компјутерски инженер]] и [[програмер]] кој ја основал Епл Компјутерс, копродукции (сега на [[Apple Inc.]]) заедно со [[Стив Џобс]] и [[Роналд Вејн]]. ВозниакВозњак самостојно ги создадал на [[Apple I|Епл I]] и [[Apple II|Епл II]] компјутерите во средината на 1970-тите, кои значително придонеле за микрокомпјутерската револуција на таа ера.
 
Стивен Возниак пораснал во предградие на долината Санта Клара, [[Калифорнија]] (областа сега позната како [[Силиконска долина|Силиконската долина]]), каде што неговиот татко бил инженер за [[Локид]], а мајка му претседател на женскиот клуб на републиканците. Веќе Санта Клара Долината била технолошки центар, чиј раст бил забрзан од [[Спутник]], првиот сателит што бил испратен во орбитата, од страна на [[Советскиот Сојуз]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Возњак, Стивен}}
[[Категорија:Американски компјутерски бизнисмени]]
[[Категорија:Американски компјутерски програмери]]