Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

нема опис на уредувањето
|станица = [[Бајконур]], [[Плесецк]]
|администратор = [[Владимир Поповкин]]
|буџет = 115 милијарди169,8 [[руска рубљамилијарда|рубљимилијарди]] рубљи (25,86 милијарди. [[евро|евра]]долари) (20112013)<ref name="spacecorp.ru">[http://www.federalspacespacecorp.ru/mainpress/branchnews/item5598.php?lang=en&id=2&nid=11156 БуџетБюджет на Роскосмос2013 год предполагает рекордное финансирование космонавтики]. {{en}}Spacecorp.ru. Retrieved on 2013-08-02.</ref>
|веб-сајт = [http://www.roscosmos.ru/index.asp?Lang=ENG www.roscosmos.ru]
}}
'''Федералната вселенска агенција на Русија''' или '''РОСКОСМОС''' ({{lang-ru|Федеральное космическое агентство России}}), порано ''Руска авијација и вселенска агенција'' (''Российское авиационно-космическое агентство'', попозната како „'''Росавиакосмос'''“), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на [[Русија]]. Штабот е сместен во [[Москва]], главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар („''Центр Управления Полетом''“, „ЦУП“) се сместени во градот познат како [[Корољов]], додека [[Центар за подготовка на космонаути Јуриј Гагарин|Центарот за подготовка на космонаути „Јуриј Гагарин“]] е во [[Ѕвезден град|Ѕвездениот град]]. Лансирањата се изведуваат од [[космодром]]ите [[Бајконур]] во [[Казахстан]] (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и [[Плесецк]] во северна Русија.