Разлика помеѓу преработките на „Дармштатиум“

Додадени 48 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с
 
{{Инфокутија дармштатиум}}
'''Дармаштатиум''' (Ds, лат. darmstadtium), до [[16 август]] [[2003]] [[година]] го носел името [[унунилиум]] (Uun), кога на [[42 генерално собрание на IUPAC]] во [[Отава]] е дадено новото име - Дармаштатиум.<ref>Housecroft C. E., Sharpe A. G. (2008). Inorganic Chemistry (3rd ed.). Prentice Hall. ISBN 978-0131755536.</ref> Дармаштатиумот е [[преоден метал]].<ref>Parkes, G.D. & Phil, D. (1973). Melorova moderna neorganska hemija. Beograd: Naučna knjiga.</ref> Името го добил според германскиот град Дармштат.