Никос Захаријадис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 295 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox person
[[Податотека:zachariadis.jpg|десно|thumb|Фотографија на Захаријадис]]
|image=zachariadis.jpg
[[Податотека:zachariadis.jpg|десно|thumb|caption=Фотографија на Захаријадис]]
|birth_date={{Birth date|1903|04|27|df=yes}}
|birth_place=[[Едрене]], [[Османлиска империја]]
|death_date={{Death date and age|1973|08|01|1903|04|27|df=yes}}
|death_place=[[Сургут]], [[Руска СФСР]], [[Советски Сојуз]]
|resting_place=[[Атина]]
}}
 
'''Никос Захаријадис''' ({{роден во|Едрене}}, {{роден на|27|април|1903}} - {{починал во|Сургут}}, {{починал на|8|август|1973}}) бил генерален секретар на [[Комунистичка партија на Грција|Комунистичката партија на Грција]] од периодот од [[1931]] година до [[1957]] година.