Разлика помеѓу преработките на „Артерија“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (oтстранета Категорија:Крвни садови; додадена Категорија:Ангиологија со помош на HotCat)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Во текот на [[живот]]от, како резултат од обилна масна [[исхрана]], доаѓа до натрупување на [[Липид|масни материи]] во артериите, при што тие се затнуваат, појава позната како [[атеросклероза]].
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Крвоток]]
[[Категорија:Ангиологија]]