Разлика помеѓу преработките на „Легура“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
Легурите се двокомпонентни или повеќекомпонентни системи на метали кои првенствено имаат метален карактер и [[Физика|физички]] својства слични на металите. Тие се поделени во две главни групи: ''цврсти раствори'' и ''интерметални соединенија''.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Легури| ]]
[[Категорија:Хемиски смеси]]