Охридска пастрмка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 28 бајти ,  пред 7 години
с
→‎Навики, живеалиште, распространетост: најдланоките > најдлабоките ; м > метри ; поточната пастрмка (избришано поради дуплирање)
[проверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎Навики, живеалиште, распространетост: најдланоките > најдлабоките ; м > метри ; поточната пастрмка (избришано поради дуплирање))
'''Охридската пастрмка''' секогаш живее во [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]]. Денот го поминува во длабочините и на места што се доста оддалечени од брегот, а на површината на водата испливува навечер, кога лови муви. Понекогаш приоѓа до самиот брег, во плитките води, барајќи храна од подводните растенија.
 
'''Охридската белвица''' се наоѓа само во најдланокитенајдлабоките места на езерото и тоа до 200 мметри и се мрести на зима како поточна пастрмка поточната пастрмка. Се почесто се лови, па се претпоставува дека и се заканува истребување.
 
== Размножување ==
263

уредувања