Разлика помеѓу преработките на „Димитар Стојанов - Мире“

с
нема опис на уредувањето
(отстранување на слики кои недостасуваат)
с
| опис = македонски државник и учесник во НОВ
| родено-име = Димитар Стојанов
| роден-дата = [[{{роден на|||1910]]}}
| роден-место = [[{{роден во|Прилеп]]|Македонија}}
| починал-дата = [[{{починал на|4|септември|1991]]}}
| починал-место = [[{{починал во|Скопје]]|Република Македонија}}
| наставка =
}}
'''Димитар (Димче) Стојанов - Мире''' ([[Прилеп]], [[1910]] - [[Скопје]], [[4 септември]] [[1991]]) е [[Македонци|македонски]] [[државник]] и учесник во [[НОВ|народноослободителното движење]]. Дипломирал историја на [[Белградски универзитет|Белградскиот универзитет]]. Пред [[Втора светска војна|Втората светска војна]] бил професор во [[Прилеп]], [[Кратово]] и [[Ловеч]] ([[Бугарија]]).
 
За време на војната бил интерниран во логорот [[Чучулигово]] во [[Бугарија]]. По излегувањето од логорот се вклучил во Втората и во Петтата народноослободителна бригада. Бил народен претставник на Првото заседание на [[АСНОМ]], член на Президиумот и повереник за просвета на Второто заседание на АСНОМ. По ослободувањето извршувал одговорни државни, политички и општествени функции, меѓу кои претседател на Народното собрание на [[НРМ]] од [[4 јануари]] [[1951]] до [[1953]].
 
 
{{ПретседателиПретседател на Собранието на РМСоцијалистичка Република Македонија}}
 
{{DEFAULTSORT:Стојанов - Мире, Димитар}}
[[Категорија:Претседатели на Собранието на Република Македонија]]
[[Категорија:Македонци]]
[[Категорија:Македонски политичари]]