Разлика помеѓу преработките на „Човекови права“

с
нема опис на уредувањето
с (Замена на Image:Us_declaration_independence.jpg со Image:United_States_Declaration_of_Independence.jpg (од страна на Ymblanter поради: File renamed: it's "US", not "Us").)
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
[[Податотека:United_States_Declaration_of_Independence.jpg|thumb|300 px|Американската декларација за човекови права по војната за независност на [[4 јули]] [[1776]]]]
'''ПраватаПрава и слободитеслободи на човекот и граѓанинот''' се основните критериуми што ја отсликуваат улогата на човекот и граѓанинот во едно општество. Истовремено тие се најасниот показател за карактерот на власта. Колку се понапредни тие, толку повеќе ја стеснуваат можноста на власта (властодршците) за злоупотреби и арбитрарност кон правата и слободите на човекот.
 
== Историја ==
 
== Денес ==
[[Република Македонија]], од [[1997]] година ја прифатиприфатила јурисдикцијата на [[Европски суд за човекови права|Европскиот суд за човекови права]] во [[Стразбур]], Франција.
 
Човековите права се сметаат за прекршени во следниве неколку примери: