Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Додадени 232 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
{{пренасочување|Хале|други значења|Хале (појаснување)}}
{{Infobox German location
| Art = ГрадStadt
| image_photo = Marktplatz Halle 2010.jpg
| image_caption = МарктплацГлавниот плоштад со Црвената кула
| Wappen = Coat of arms of Halle (Saale).svg
| lat_deg = 51 |lat_min = 29 | lat_sec=
| lon_deg = 11 |lon_min = 58 | lon_sec=
| Lageplan = Saxony-Anhalt HAL.svg
| Lageplanbeschreibung = Местоположба на градот Хале (Зале) во Саксонија-Анхалт
| Name = Хале (Зале)
| Bundesland = Saxony-Anhalt
| Art = Град
| Landkreis = Урбан округ
| Höhe = 87
}}
 
[[Податотека:Halleuniplatz.JPG|thumbмини|250px250п|[[Универзитет Мартин Лутер во Хале-Витенберг]]]]
[[Податотека:Halle an der Saale Haendelhaus.jpg|thumb|400x200px|Хендл-Хаус - родното место на композиторот [[Георг Фридрих Хендл]], во 2009]]
[[Податотека:Wasserturm-Nord Halle.jpg|thumbмини|250px250п|Северната кула за вода]]
[[Податотека:Halle (Saale) Roter Turm - Blick vom Graseweg.JPG|thumbмини|250px250п|Црвената кула - подигната помеѓу 1418 и 1506 година]]
 
'''Хале (Зале)''' е({{lang-de|Halle (Saale}}) — најголемиотнајголем град во [[Германија|германската]] [[Покраини во Германија|покраина]] [[Саксонија-Анхалт]]. Исто така, наречен е и '''Хале ан дерна [[Зале]]''' (буквално '''Хале на реката Зале''', и во некои историски докази, едноставно '''Зале''' по реката) сè со цел да се направи разлика од градот [[Хале (Северна Рајна-Вестфалија)|Хале]] во [[Северна Рајна-Вестфалија]]. Моменталното официјално име на градот е '''Хале (Зале)'''.
 
== Географија ==